EEG BIOFEEDBACK
O metodzie
EEG BIOFEEDBACK
Co to jest?
EEG biofeedback, zwany inaczej neurofeedbackiem, polega na świadomej obserwacji zmian zachodzących w aktywności naszego mózgu i zamianie nieprawidłowego rytmu na pożądany. Oscylacje fal, czyli ciągłe zmiany amplitudy określonych pasm częstotliwości, są rejestrowane za pomocą głowicy EEG podłączonej do komputera. Informacja zwrotna, jaką otrzymuje pacjent o aktywności swoich fal mózgowych, wyświetlana jest na monitorze obserwowanym przez pacjenta w postaci planszy stymulacyjnej. Jego zadaniem jest zmiana aktywności fal mózgowych podczas rejestracji sygnału EEG. Parametry treningu ustala terapeuta kontrolujący przebieg całego treningu. By ułatwić pacjentom zadanie, podczas terapii jako informację zwrotną wykorzystuje się aplikacje graficzne (gry komputerowe o bardzo uproszczonej formie) sterowane, zamiast joystickiem, klawiaturą, czy myszką, sygnałem EEG rejestrowanym przez komputer. Prawidłowo wykonane zadanie polega na wygaszeniu niepożądanych oraz wzmocnieniu pożądanych częstotliwości fal. Wielokrotne powtarzanie treningów ma na celu wprowadzenie stałych zmian w aktywności mózgu, świadomej kontroli tych zmian oraz wykorzystywania tych umiejętności w życiu codziennym.
mini QEEG
Co to jest mini QEEG?
Badanie Mini QEEG umożliwia zaobserwowanie asymetrii amplitudowej w dowolnym paśmie częstotliwości między lewą i prawą półkulą.
Badanie jest niezbędne przy planowaniu treningów EEG-Biofeedback, ponieważ wskazuje w których punktach należy wzmacniać lub hamować określone pasma częstotliwości.
Badanie jest niezbędne przy planowaniu treningów EEG-Biofeedback, ponieważ wskazuje w których punktach należy wzmacniać lub hamować określone pasma częstotliwości.
EEG BIOFEEDBACK
Czy metoda jest bezpieczna?
Terapia biofeedback EEG jest metodą nieinwazyjną i bezpieczną. Nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych. Zdarza się, że na początku terapii pacjent po treningach może czuć się lekko pobudzony lub senny. Uczucie to ustępuje wraz z kolejnymi treningami.
EEG BIOFEEDBACK
Czy można łączyć z innymi terapiami?
Terapia EEG Biofeedback, ze względu na swój nieinwazyjny charakter może być łączona z innymi formami terapeutycznymi. Nie rekomendujemy jednak łączenia Neurofeedbacku z treningami stymulacji słuchu.
EEG BIOFEEDBACK
Kiedy są widoczne efekty terapii?
W terapii biofeedback EEG bardzo ważna jest systematyczność. Zazwyczaj efekty widoczne są po 30 sesjach. Treningi powinny się odbywać co najmniej 2 razy w tygodniu. Najszybciej efekty można osiągnąć trenując 3 razy w tygodniu. Przy sesjach odbywających się tylko jeden raz w tygodniu, należy liczyć się z tym, że czas oczekiwania na rezultaty może się wydłużyć.
Ponadto, czas po jakim widoczne są efekty może się różnić, w zależności od indywidualnej krzywej uczenia się oraz problemu, z jakim osoba zgłasza się na terapię. W przypadku dążenia do poprawy koncentracji i pamięci, efekty mogą być widoczne wcześniej, niż podczas terapii zaburzeń. W niektórych przypadkach liczba sesji treningowych może być wyższa, aby utrwalić pożądany wzorzec fal mózgowych i by zmiany te znalazły odzwierciedlenie w konkretnych zmianach w zachowaniu.
EEG BIOFEEDBACK
Jak przebiega trening?
Każdy trening jest poprzedzony podłączeniem osoby trenującej do głowicy eeg biofeedback za pomocą elektrod umocowanych za pomocą pasty klejącej na wybranych punktach głowy, podobnie jak w czasie badania EEG. Z reguły jest to jedna elektroda na głowie oraz po jednej elektrodzie na każdym uchu. Umożliwia to trenującemu wykonywanie zlecanych przez terapeutę zadań wyłącznie za pomocą swoich myśli, nie używając do tego klawiatury ani komputerowej myszki. Terapeuta stara się rozpoznawać możliwości trenowanego mózgu w czasie całej sesji treningowej i tak kierować treningiem, aby w maksymalnym zakresie wykorzystana została aktualna jego kondycja (ułatwia się zadanie, gdy jest za trudne i utrudnia, gdy jest za łatwe). Pacjent natomiast widzi na ekranie drugiego komputera czynność bioelektryczną swojego mózgu pod postacią gry np. rybek wskakujących do rzeki, czy samochodu jadącego po torze wyścigowym. Jego koncentracja na zadaniu jest siłą sprawczą, która umożliwia mu jazdę samym środkiem drogi, a stan wewnętrznego spokoju i odprężenia , czy samochód będzie poruszał się szybko. Jeśli trenujący rozprasza się w czasie gry( podniesione thety) samochód skręca na prawo, a kiedy wzrasta u niego napięcie i lęk (nadmierna Beta 2) gra się zatrzymuje. Spełnienie wszystkich warunków zadania, czyli bardzo szybka jazda samym środkiem toru, skutkuje przydzieleniem punktu, a suma zdobytych punktów stanowi o sukcesie poszczególnych rund, czy całej sesji. Działa to motywująco na mózg, który w ten sposób uczy się optymalizować swoją pracę, przy czym cały proces jest bardzo podobny do normalnego uczenia się.
Jakie wyróżniamy fale mózgowe?
Kontakt
Napisz do nas